POWIATOWY URZĄD PRACY W PYRZYCACH ogłasza nabór wniosków o przyznanie jednorazowych środków na podjęcie własnej działalności gospodarczej dla osób bezrobotnych w ramach projektu: Aktywizacja zawodowa osób pozostających bez pracy w powiecie pyrzyckim (II), Aktywizacja zawodowa osób pozostających bez pracy w powiecie pyrzyckim (III). Środki pochodzą z Unii Europejskiej z Programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego w ramach osi priorytetowej 6 Fundusze Europejskie na rzecz aktywnego Pomorza Zachodniego 2021-2027, Działanie 6.1 Aktywizacja zawodowa osób pozostających bez pracy - projekty Powiatowych Urzędów Pracy oraz Funduszu Pracy.
Podstawowym warunkiem ubiegania się o jednorazowe środki na podjęcie własnej działalności gospodarczej to bycie osobą bezrobotną zarejestrowaną w PUP w Pyrzycach, niepracującą i znajdującą się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy tj.:
- osoba w wieku 18-29 lat lub,
- osoba w wieku 55 lat i więcej lub,
- kobieta lub,
- osoba z niepełnosprawnościami lub,
- osoba o niskich kwalifikacjach i/lub kompetencjach tj. posiadająca wykształcenie podstawowe, gimnazjalne, zawodowe lub średnie lub,
- osoba długotrwale bezrobotna - oznacza to bezrobotnego pozostającego w rejestrze powiatowego urzędu pracy łącznie przez okres ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat, z wyłączeniem okresów odbywania stażu i przygotowania zawodowego dorosłych.
(wnioski osób, które nie spełniają co najmniej jednego z ww. warunków grupy docelowej zostaną rozpatrzone negatywnie).
Dotacje będą przyznawane do wysokości 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia, z tym że Komisja zastrzega sobie prawo przyznania dotacji w kwocie niższej niż wnioskowana.
Wnioski o przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej będą przyjmowane w okresie od 11.04.2025 r. do 25.04.2025 r.
Złożenie wniosku o przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej jest możliwe:
Osobiście w sekretariacie Powiatowego Urzędu Pracy w Pyrzycach przy ul. Dworcowej 23 (pokój nr 7).
Kryteria oceny:
Weryfikacji wniosków i rozdziału środków na przyznanie dotacji na podjęcie działalności gospodarczej dokonuje Komisja powołana Zarządzeniem Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Pyrzycach.
Minimalna ilość członków Komisji to 3 osoby.
Komisja oceniając wnioski przyznaje punkty w kryteriach:
1. Okres rejestracji w PUP do dnia złożenia wniosku:
- Powyżej 12 m-cy – 3 pkt
- Od 6 m-cy do 12 miesięcy – 2 pkt.;
- Od 3 do 6 m-cy – 1 pkt.;
- Do 3 m-cy - 0 pkt;
2. Posiadanie wykształcenia zgodnego z rodzajem planowanej działalności:
- Udokumentowanie ukończenia szkół, studiów zgodnych z typem planowanej działalności gospodarczej – 5 pkt.
- Udokumentowanie ukończenia kursów lub szkoleń, po których wnioskodawca uzyskał w
drodze egzaminu kwalifikacje zawodowe lub tytuł czeladnika w zawodzie zgodnym z planowaną działalnością – 4 pkt.
- Udokumentowanie ukończenia kursów lub szkoleń, po których wnioskodawca uzyskał umiejętności w zawodzie zgodnym z planowaną działalnością – 2 pkt.
- Udokumentowanie wykształcenia w zawodzie pokrewnym z planowanym rodzajem działalności gospodarczej – 1 pkt.
- Nie przedstawienie żadnych dokumentów potwierdzających wykształcenie albo nie posiadanie przygotowania zawodowego lub pokrewnego z rodzajem planowanej działalności gospodarczej – 0 pkt.
3. Posiadanie udokumentowanego świadectwami pracy doświadczenia zawodowego tożsamego z rodzajem planowanej działalności:
- Udokumentowanie ponad 3-letniego doświadczenia zawodowego– 5 pkt.
- Udokumentowanie doświadczenia zawodowego od 1 roku do 3 lat – 4 pkt.
- Udokumentowanie doświadczenia zawodowego od 6 do 12 m-cy – 2 pkt.
- Udokumentowanie doświadczenia zawodowego od 1 do 6 m-cy – 1 pkt.
- Brak udokumentowanego doświadczenia zawodowego – 0 pkt.
4. Posiadanie zaplecza lokalowego, miejsce prowadzenia działalności:
- Udokumentowanie posiadania (lub do wynajęcia) lokalu użytkowego przeznaczonego do prowadzenia działalności gospodarczej na terenie powiatu pyrzyckiego lub zamiar prowadzenia działalności gospodarczej w miejscu zamieszkania w formalnie wyodrębnionej części przeznaczonej na działalność gospodarczą na terenie powiatu pyrzyckiego - 3 pkt.
- Zamiar prowadzenia działalności w miejscu zamieszkania bez wyodrębnionej części przeznaczonej na działalność gospodarczą na terenie powiatu pyrzyckiego - 2 pkt.
- Udokumentowanie posiadania (lub do wynajęcia) lokalu poza granicami administracyjnymi powiatu pyrzyckiego – 1 pkt.
- Nie udokumentowanie posiadania lokalu na prowadzenie działalności gospodarczej – 0 pkt.
5. Ocena wniosku pod względem szansy utrzymania działalności gospodarczej przez okres dłuższy niż 12 miesięcy (przygotowanie wniosku pod względem merytorycznym, rodzaj planowanej działalności gospodarczej, planowany sposób wydatkowania przyszłej dotacji (specyfikacja zakupów) przedstawienie pomysłu przed komisją, deklaracje innych przedsiębiorców i przyszłych klientów o nawiązaniu współpracy, załączniki i dokumenty wskazujące na szansę powodzenia planowanego przedsięwzięcia, a także wyniki analiz efektywności utrzymania danego rodzaju działalności gospodarczej przez Beneficjentów, którzy otrzymają dofinansowanie z urzędu pracy.
Każdy z członków Komisji może przyznać od 0 do 10 pkt.
Z oceny członków Komisji wyciągana jest średnia, która doliczana jest do całej punktacji.
6. Ocena doradcy zawodowego określenie indywidualnych predyspozycji kandydata do samodzielnego założenia i prowadzenia działalności gospodarczej
Ocena zawiera:
- Samodzielność,
- Przedsiębiorczość,
- Odpowiedzialność,
- Umiejętność planowania i analitycznego myślenia,
- Motywacja,
- Test predyspozycji przedsiębiorczych - badanie predyspozycji przedsiębiorczych Kandydata do udziału otrzymania jednorazowych środków na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.
Doradca zawodowy może przyznać od 0 do 10 pkt.
7. Ocena doradcy klienta w zakresie zgodności wnioskowanego wsparcia z ustaleniami założonymi w indywidualnym planie działania (IPD).
Doradca klienta może przyznać od 0 do 10 pkt.
8. Dodatkowe pkt. za spełnienie kryteriów związanych z udziałem w projekcie ze środków EFS:
- kobieta – 2 pkt,
- osoba w wieku 18-29 lat – 2 pkt,
- osoba w wieku 55 lat i więcej – 2 pkt,
- osoba z niepełnosprawnościami – 2 pkt,
- osoba o niskich kwalifikacjach i/lub kompetencjach tj. posiadająca wykształcenie podstawowe, gimnazjalne, zawodowe lub średnie – 2 pkt,
- osoba długotrwale bezrobotna - oznacza to bezrobotnego pozostającego w rejestrze powiatowego urzędu pracy łącznie przez okres ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat, z wyłączeniem okresów odbywania stażu i przygotowania zawodowego dorosłych – 2 pkt.,
Wnioskodawcy będą mieli możliwość osobistego zaprezentowania swojego pomysłu przed Komisją w trakcie indywidualnego spotkania Na prezentację każdy z wnioskujących będzie miał czas od 10 do 15 minut. (na prezentację swojego pomysłu osoby zostaną zaproszone telefonicznie).
Wniosek (wraz ze wszystkimi załącznikami i kartą merytoryczną wniosku) będą dostępne do wglądu w PUP w Pyrzycach w pokoju nr 7 do 30 dni od dnia publikacji listy rankingowej.
Przy wyborze zwycięzców konkursu ocenie porównawczej będzie podlegało:
1. Merytoryczne przygotowanie wniosku;
2. Długość rejestracji w PUP;
3. Posiadanie wykształcenia zgodnego z typem planowanej działalności gospodarczej;
4. Posiadanie udokumentowanego świadectwami pracy doświadczenia zawodowego tożsamego z rodzajem planowanej działalności;
5. Posiadanie zaplecza lokalowego;
6. Pisma potwierdzające nawiązanie współpracy z innymi podmiotami gospodarczymi, które gwarantowałyby rentowność przedsięwzięcia;
7. Inne dołączone do wniosku materiały lub dokumenty zwiększające atrakcyjność wniosku i powodzenie planowanego przedsięwzięcia.
8. Prezentacja pomysłu przed Komisją.
Dodatkowe informacje na temat naboru można uzyskać pod nr tel. 915700132, 915700790, 915701066 wew. 200 lub osobiście w PUP w Pyrzycach przy ul. Dworcowej 23 w pokoju nr 7 (sekretariat).